Teknosol

Böhler

 ERP paketinden aldığımız destek açıkçası çok büyük oluyor. Çok hızlı bir şekilde maliyetlerimizi çakartabiliyoruz. Biz Böhler Sert Maden olarak Almanya daki holdingimize ayın ikisinde proforma karımızı gönderiyoruz.

 

 

Ahmet Kırdar
Böhler Sert Maden

 

BÖHLER SERT MADEN ve Takım Sanayi ve Ticaret A.Ş. imalat sanayinin önemli ara mamüllerinden biri olan sert metal ürünlerinin imalatını gerçekleştirmek amacıyla 23 Haziran 1967 yılında Kartal/İstanbul'da kurulmuştur. 4700 m2 arazi içerisinde ve 2200 m2 kapalı alan üzerinde yer alan tesiste hizmet vermektedir.

Dünyada sert metal üretimini gerçekleştiren ilk iki firmadan birisi olan Böhlerit G.m.b.H. & Co KG/Avusturya iştiraki ile faaliyete geçen Böhler Sert Maden, en son teknolojiye uygun üretim imkanları ve güçlü servis teşkilatı ile ülkemizin yanısıra Pakistan, İran, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Mısır, Tunus, Macaristan, Romanya, Avusturya ve Almanya gibi uluslararası pazarlarda da kalitesini kanıtlamıştır.

Böhler Sert Maden sert metal ürünlerinin imalatını gerçekleştirmek amacıyla 1967 yılında İstanbul'da kurulmuştur.

Konusunda ülkemizin tek üretici firması olan ve basta otomotiv endüstrisi, makina imalat sanayi, demir-çelik endüstrisi ve dökümhaneler, kesici takım endüstrisi, madencilik endüstrisi, tekstil sanayi, seramik ve tuğla endüstrisi, plastik ve ahşap sanayi gibi birçok alanda ihtiyaç duyulan sert metal ürünlerinin imalatını yapmaktadır.

ERP projesi kullanmadan önce de firmada var olan disiplin kağıt evraklar üzerinden bilgisayar sistemi üzerine taşınmıştır. ERP sistemlerini kurmada yaşanan zorluklardan biri de şirket içi kuralların netleşmemesidir. Böhler' de bu zorluk hemen hemen hiç yaşanmamıştır. ERP Böhler' in iş disiplinini güçlendirmiş ve iş yapmada kolaylık getirmiştir. Yabancı firmaların yurt dışına rapor üretmelerdeki zaman kısıtı ERP ile çözümlenmiştir.

Ayın ilk günlerinde verilen üretim emri detaylı maliyet sonuç raporları ERP nin dolayısıyla sürdürülen iş disiplininin zaferidir.

Ayın ilk günlerinde verilen üretim emri detaylı maliyet sonuç raporları ERP nin dolayısıyla sürdürülen iş disiplinin zaferidir. Tüm iş süreçleri verilen iş emirleri ile takip edilmekte, sonuç değerleri, fire değerleri kalite sistemleri ile kontrol altında tutulmaktadır. Sektör gereği özel imalat ta yapılabildiğinden hammadde ve mamül stok miktarı bilgi güvenirliği, üretim makineleri kapasite bilgisi verilen teslim terminleri ERP ile alınabilmektedir.
Böhler Sert Maden ERP kaynaklı tüm hizmetlerini Teknosol üzerinden almaktadır.

Teknosol : Ahmet Bey merhaba, Böhler Sert Madenler hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

Ahmet Kırdar : Tabi hemen kısacası izah edeyim. Böhler Sert Maden 1967 yılında Türk / Avusturya ortaklığı olarak kurulmuştur. 1967 Yılından bu yana Türkiye'nin tek sert maden üreticisi olarak faaliyetini göstermektedir. 1993 yılına kadar Avusturya Türk ortaklığı olan firmanın 1993 yılında Almanlar şirketine satılmasıyla yüzde yüz yabancı olarak çalışmaya başlamıştır. Böhler Sert Madenin üretimine şöylece kısaca bahsedersek metal sektörü için işleme takımları üretmektedir. Böhler sert maden ayrıca grubun diğer firmalarından ithalat yaparak yine metal sektörünün ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmektedir.

Teknosol : Peki Ahmet Bey şirketteki göreviniz hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

Ahmet Kırdar : Ben şirkette 2003 yılından beri çalışmaktayım. Şuanda mali işler yöneticisi olarak görevime devam ediyorum. Mali işler bölümümüz sorumluluğumuz alanı içerisinde işte mali, mali muhasebe, maliyet muhasebesi, bütçe, raporlama artı klasik mali işler departmanın haricinde iç ve dış satın alma artı depoların tüm sorumluluğu bende toplanmaktadır.

"ERP paketine ek yazılımlar yapabiliyoruz ve sorunumuzu da gayet rahat ve hızlı bir şekilde halledebiliyoruz."

Teknosol : Böhler' de hangi departmanlar ERP paketini kullanıyor? Projenin haricinde alternatif çözümler yaratmanıza ihtiyaç oluyor mu?

Ahmet Kırdar : Böhler' de üretim bölümü, satış bölümü depo bölümümüz artı tabi ki muhasebe bölümü hem ticari muhasebe hem maliyet muhasebesi ERP paketinden faydalanıyoruz. ERP paketinin haricinde her hangi bir ihtiyacımız olmuyor. Bütün ihtiyaçlarımızı ERP paketiyle bu güne kadar karşılayabildik.


Teknosol : Bildiğimiz gibi firmanız yurt dışı kaynaklı bir firma özellikle raporlama konusunda çok hassas olduğunuzu biliyoruz. Örneğin, ayın bitmesine bağlı olarak maliyet raporları tamamlanıyor. Bu noktada ERP paketimizden aldığınız destek ne boyutta oluyor?

Ahmet Kırdar : ERP paketinden aldığımız destek açıkçası çok büyük oluyor. Çok hızlı bir şekilde maliyetlerimizi çıkartabiliyoruz. Biz Böhler Sert Maden olarak Almanya' daki holdingimize ayın ikisinde proforma karımızı gönderiyoruz. Proforma karımızı gönderirken bu bizim gerçek karımız oluyor, aslında çünkü ayın ikisinde biz tüm iş emirlerimizi tüm üretimimizi tüm işçilik girişlerimizi hepsini tamamlıyoruz ve maliyetlerimizi doğru bir şekilde çalıştırarak gelir tablomuzun sonuç rakamına ulaşabiliyoruz.

Teknosol : ERP' nin iş süreçlerinize getirdiği kolaylıklar nelerdir?

Ahmet Kırdar : Özellikle sipariş açma aşaması ve iş emri aşamasında çok faydalı bir işlem olarak görüyorum ben ERP paketini hem üretim maliyetlerini proses bazında takip etmek açısından hem de doğru maliyetlendirme yapma açısından siparişin açılması iş emrinin üretime verilmesi bu işmirlerinin proses bazında departmanlarda doğru bir şekilde işlenmesi sonuçta maliyetin uygun ve düzgün bir şekilde hızlı bir şekilde çıkartılmasının sağlanmasında çok büyük faydası olur.

"Sağlam destek almak bizim çalışmalarımıza çok daha fazla güvenmemizi sağlıyor."

Teknosol : Ne kadar süredir Teknosolla çalışıyorsunuz?

Ahmet Kırdar : 1994 yılından beri Teknosolla çalışıyoruz.

Teknosol : Sektörünüze özgü olaylara ERP' le çözebildiniz mi?

Ahmet Kırdar : Evet kesinlikle çözebildik. Konuşmamın başında da belirtmiştim. 1967'den beri Türkiye'de faaliyet gösteriyoruz ve bu konuda Türkiye'de faaliyet gösteren tek üretim şirketiyiz dolaysıyla bizim maliyet sistemimizin bir örneği yok Türkiye'de fakat Teknosol' un ERP paketini kullanarak tüm sorunlarımızı çözüyoruz özel yazılımlar gerektiği zamanda Teknosol' dan her türlü desteği alabiliyoruz.

Teknosol : Peki şirketiniz için gerekli özel çözümlerde Teknosol ile nasıl bir diyaloga giriyorsunuz? Teknosol' un yaklaşımı nasıl oluyor?

Ahmet Kırdar : Mevcut paketimize ilave her hangi bir şey yapmak istediğimizde veya değişik bir raporlama yapmak istediğimizde öncelikle tabi durumumuzu analiz ediyoruz. Bu durumumuzda yeterli ihtiyacı göremiyorsak o zaman Teknosolla irtibata geçiyoruz ve sorunumuzu problemimizi kendilerine anlatıyoruz onlarda tabi ki bize çok yardımcı oluyorlar ve olayın öncelikle sistem analistliğini yapıyorlar hep beraber, ondan sonra programlama aşamasına geçip ERP paketine ek yazılımlar yapabiliyoruz ve sorunumuzu da gayet rahat ve hızlı bir şekilde halledebiliyoruz.

Teknosol : ERP sürecinde bakım anlaşmasının önemi sizce nedir. Siz faydasını görüyor musunuz?

Ahmet Kırdar : Tabi biz zaten her sene yaptığımız bir anlaşmadır bakım anlaşması, bakım anlaşması zaten muhakkak olması gereken bir şey çokta faydasını görüyoruz problemlerimizin de çok hızlı bir şekilde çözüldüğünü de hissediyoruz.

Teknosol : Peki Ahmet Bey 10 yıla aşkın bir süredir sorunsuz bir proje desteği verilmesi sizce önemlimidir?

Ahmet Kırdar : Çok önemli, çok önemli çünkü bu programlar süreklilik isteyen işler dolaysıyla sürekli iyi sağlam destek almak bizim çalışmalarımıza çok daha fazla güvenmemizi sağlıyor ve işlerimizin hızlı bir şekilde ilerlemesine de fayda getiriyor bize.

Ahmet Bey ayırdığınız zaman için teşekkür ederiz.