Teknosol

Pireks

"Pireks'te yoğun bir fason takibi var. Teknosol ile bu konuda yapılan çalışmalar sonucunda programın fason takip bölümü bizim ihtiyaçlarımıza göre düzenleniştir."

 

 

Özlem Zincirci
Pireks Bakır Alaşımlar

PİREKS, 1984 yılında pirinç takoz üretmek üzere dökümhane olarak kurulmuştur. Kurulduğu yıllarda 288 m2 kapalı alan üzerinde bir adet potalı eritme ocağı ve 20 ton/ay prinç takozu üretebilen kapasite ile faaliyetlerine devam etmiştir.

Yıllar içinde yeni yatırımları ve yenilenen teknolojisi ile sürekli gelişen PİREKS A.Ş. 8500 m2 arsa üzerinde 8.000 m2 kapalı alanda pirinç çubuk, pirinç profil, pirinç lama üreten dünya şirketleri arasında yerini almış ve 2.500 ton/ay üretim kapasitesine ulaşmıştır.

Vera yönetim bilgi sistemi, Pireks'in stratejik kararlarına yardımcı olarak kendisine düşen görevi yerine getirmektedir.

Yukarıda şirket geçmişinden de anlaşılacağı gibi, Pireks'in dikey büyüme hızı katlanarak devam etmektedir. Pireks teknolojik yatırımlarını sadece üretim makinelerine değil kaynak kullanımını en verimli hale getirebilmek için yazılım tarafına da yapmıştır. Yıllar öncesinden başlayan Teknosol ve Pireks işbirliği Teknosol' un birinci kuşak ERP yazılımı ile yakın zaman kadar devam etmiştir. Pireks bu aşamadan sonra ikinci kuşak yazılımımız Vera ile devam etme kararı alarak geçmiş memnuniyetini ifade etmiştir.

Teknosol, ikinci kuşak ERP yazılımı kullanan müşterilerimiz için geçmiş müşteri memnuniyetinden daha fazlasını üretme zorunluluğunun sorumluluğunu da taşımaktadır. Muhasebe ve finans yönetiminin yanı sıra üretim takibi ve stok takibi sistem üzerinden kusursuz olarak yönetilmektedir. Gelen hammadde ve malzemeler satınalma sisteminin kontrolü altındadır. Döküm sektörüne özel fason hammadde takibi ve maliyet yapısı sistem içersinde yanıt bulabilmektedir. Metal işleme sektörünün sert piyasa koşulları, ileri teknolojiyi takip ederek rekabet edebilme zorunluluğu sektörün darboğazlarıdır.

Vera yönetim Bilgi Sistemi, Pireks' in stratejik kararlarına yardımcı olarak kendisine düşen görevi yerine getirmektedir.

Pireks ERP kaynaklı tüm hizmetlerini Teknosol üzerinden almaktadır.

Teknosol : Özlem Hanım merhaba , Pireks Bakır Alaşımları hakkında bilgi verebilir misiniz bize ?

Özlem Zincirci : Pireks 1984 yılında pirinç takoz üretmek için dökümhane olarak kurulmuştur. Yıllar içinde yeni yatırımları ve yenilenen teknolojisi ile sürekli gelişen pireks, pirinç çubuk, pirinç profil, pirinç lama üreten dünya şirketleri arasındaki yerini almış ve aylık 2500 tonluk üretim kapasitesine ulaşmıştır.

Teknosol : Peki Özlem Hanım, şirketinizdeki göreviniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Özlem Zincirci : Pireks' te bilgi sistemleri sorumlusu olarak çalışmaktayım. Şirketteki tüm yazılımlardan tüm cihazlardan networkten ve web sayfasından sorumlu kişiyim.

Teknosol : Siz Pireks olarak, ERP yapısını uzun yıllardır kullanan firmasınız. Hatta sektörünüzde örnek alınan firmasınız. Firmada Erp kültürünü oluşturmak için neler yaptınız?

Özlem Zincirci : Bir şirkette ERP kültürünü oluşturmak, verileri bir sisteme aktarmak belki de en zor işlerden birisidir aslında, çünkü kullanıcıların alışkanlıklarını değiştirmek çok zordur. Excelde tutulan bir raporu ERP sistemine kayıt girmeye alıştırmak kullanıcılara zor bir iş gibi gelse de otomatik bir rapor çekmekte bir o kadar güzeldir. Kişiye dayalı iş yapmaktansa sisteme dayalı bir iş yapmanın avantajları ve sağlıklı düzenini gören kullanıcılar tabi ki ERP sistemlerinin faydalarını görmüşlerdir. Bu aşamadan sonra ERP sistemleri kültürü zaten kendiliğinden oluşmuş ve gelişmiştir.

"Kişiye dayalı bir iş yapmaktansa sisteme dayalı bir iş yapmanın avantajları ve sağlılı düzenini gören kullanıcılar tabii ki ERP sistemlerinin faydalarını görüyor."

Teknosol : Şimdi sizin uzun zamandır ERP kültürü içerisinde olduğunuzdan bahsettiniz biraz önce uzun yıllar olmasına rağmen hala uğraştığınız problemler veya tekrar eden problemler var mı?

Özlem Zincirci : Aslında bazı sorunlarla karşılaşıyoruz tabi ama bunlara problem demek yanlış olur. Mesela, yeni çıkan kanunlara göre ERP' nin yeniden düzenlenmesi gerekebilir veya yeni oluşan bir ihtiyaca göre programa yeni özelliklerin eklenmesi gerekebilir. Bunları da zaten sizlerle yaptığımız ortak çalışmalar sonucunda çözümleyebiliyoruz.

Teknosol : Ne kadar süredir Teknosol' la çalışıyorsunuz? Bu çalışmış olduğunuz süre içerisinde iş süreçlerinizdeki problemlere Teknosol' un yaklaşımı nasıl oluyor?

Özlem Zincirci : Biz 2001 yılından itibaren IBM AS/400 ile başlayan bir Teknosol geçmişimiz var bizim, ben bu beraberliğin son 2 yılında dahil oldum. Ve Teknosol ile beraber bugüne kadar günlük ufak problemler dahil bir çok iş sürecinde beraber çalıştık. Bizim için Teknosol ve çalışanları özeldir. ERP nin ilk kurulum dönemlerinde Teknosol çalışanlarının Pireks çalışanı gibi bizimle birlikte burada çalıştıklarını birçok kişiden duydum. Ve beraber çalıştığımız dönemlerde de özverili bir ekip olduğunu gözlemledim. Mesela, bir database değişimi ya da server değişimi update yaparken hafta sonu gece geç saatlere kadar benimle birlikte çalıştınız.
Bunun haricinde günlük işlerde de sorunlara yaklaşımınız çözüm odaklı tavrınız da Teknosola yakışır bir biçimde.

Evet, teşekkür ediyoruz. Bu arada
Biz teşekkür ederiz.

"Mevcut ERP şirketteki ihtiyaçları karşıladıktan ve verileri güvenli bir şekilde depoladıktan sonra proje devamlılığı zaten kendiliğinden sağlanır."

Teknosol : Peki Teknosolla konuştuk biraz önce Teknosol ile ilgili biraz bilgi verdiniz peki Vera önümüzdeki dönemlerde şirketinizdeki çıkabilecek değişimleri karşılama noktasındaki düşünceleriniz nelerdir?

Özlem Zincirci : Benim o konu ile ilgili bir sıkıntım yok çünkü Teknosol ve Pireks' in eski hukukuna ve geçmiş deneyimlerine bakarak söyleyebilirim ki oluşabilecek bir ihtiyaç karşısında yapılacak ortak bir çalışmayla tüm ihtiyaçlar karşılanacaktır.

Teknosol : Sizin üretiminizi düşündüğümüzde siz hem döküm hem de pirinç baskı yapan bir firmasınız. Vera işletmenizde özel yazılımlar geliştirdi mi? Sizin için özel programlar kodlandımı?

Özlem Zincirci : Evet bizim şirketimizde yoğun bir fason takibi var. Teknosol ile bu konuda yapılan çalışmalar sonucunda programın fason takip bölümü bizim ihtiyaçlarımıza göre düzenlenmiştir. Mesela, şimdi önümüzde de yeni başlayacağımız çalışma var. Üretimle ilgili onu da birlikte yapacağımız çalışmalar sonucunda çözümleyeceğimize inanıyorum.

Teknosol : Peki sizinle Vera' yla olan bağlantınızı çalışmanızı konuştuk firma içerisinde zaman zaman yeni ihtiyaçlar oluşuyor. Üretimden bahsettiğiniz gibi bunlara Teknosolun yaklaşımı nasıl oluyor?

Özlem Zincirci :Teknosol ile aramızda aslında kendiliğinden gelişen bir protokol var, yeni ihtiyaç veya oluşan bir sorun karşısında ilk önce ben telefonla aracılıyla Teknosola ulaşırım eğer hemen halledilebilecek bir şey ise telefonu kapatmadan işte birbirimizin ekranına bağlanarak işte bir hata ise onu göstererek ya da yeni istediğimiz bir rapor yeni istediğimi özellik ise onu göstererek nerden almamızı istediğini göstererek telefonu kapatmadan bile sorunu çözebiliriz. Ama araştırılması gereken bir problem ise telefonu kapattığımda mail yoluylada Teknosola gönderirim ekran görüntülerini ve Teknosoldan gelecek cevabı beklerim. Eğer yeni bir ihtiyaç oturulup üzerinde tartışılması gereken bir ihtiyaçsa karşılıklı anlaşarak bir toplantı tarihi belirleriz bir ön çalışma yapıp toplantıda konuyu her yönüyle konuşur ve bir sonuca varırız.

Teknosol : Evet peki şu an Pireks' de hangi departmanlar Vera Erp programını kullanıyor?

Özlem Zincirci : Şu an mevcut departmanların çoğunda Vera Erp uyguluyoruz. Ama yoğun olarak muhasebe, finans, üretim, satınalma, satış bölümlerinde yoğun olarak kullanmaktayız.

Teknosol : Şu anda pireks'te erp projesini yürüten kişi sizsiniz. Projenin devamlılığını sağlamak için neler yapıyorsunuz?

Özlem Zincirci : Projenin devamlığını sağlamak için projeyi canlı tutmak gerekir. Yani ERP' nin yeniliklere açık olması lazım kullanıcılar bana kullandıkları modülle ilgili ek bir yenilik getirdiklerinde ek bir öneri getirdiklerinde ya da yeni bir şey istediklerinde ben onlara bizim programımız bunu yapamaz dememeliyim. Yani programın dinamik olması lazım mevcut ERP şirketteki ihtiyaçları karşıladıktan ve verileri güvenilir bir şekilde depoladıktan sonra proje devamlılığı zaten kendiliğinden sağlanır.

Teknosol : Peki şirketinizdeki üst yönetimin ERP' ye bakışı nedir?

Özlem Zincirci : Üst düzey yönetim ERP yi destekliyor tabi ki veriler sisteme düzenli ve sağlıklı bir şekilde girilirse yönetimin rapor alması kolaylaşacak ve raporların kişiye bağımlılıkları kalmayacak. Her şey ERP sistemine bağlı olacak. Mesela, benim her gün aldığım önemli bir rapor var diyelim ama ben bir gün işe gelmesem o rapor aksayacak ama eğer bir ERP sisteminde olursa bu iş aksamayacaktır. Biz bütün şirket çalışanları olarak özellikle üst yönetim ve Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Baha Çakıroğlu sektördeki teknolojideki ve dünyadaki yenilikleri takip etmeyi seviyoruz ve destekliyoruz. O yüzden ERP ye bakışımız her zaman sıcak olmuştur.

Teşekkürler Özlem Hanım.