Teknosol

ERP Projesi Neden Gerekli?

"ERP yatırımı para kaybımıdır? Yapacağınız ERP yatırımı size ne kazandıracak? Şirketinizdeki bilgilere ulaşmak ve yönetmek için böyle bir yatırım yapmak zorunda mısınız?
 
 
 
 
 
ERP Danışman Ekibi
 
ERP yatırımı para kaybımıdır? Yapacağınız ERP yatırımı size ne kazandıracak? Şirketinizde ki bilgilere ulaşmak ve yönetmek için böyle bir yatırım yapmak zorunda mısınız?
 
Her kurumda para, iş gücü, zaman kayıpları olması muhtemeldir. Büyük kayıplar göze çarpar ve tespit edilebilir fakat süregelen alışkanlıklar sonucu oluşan süreçlerde küçük kayıpları tespit etmek zor olabilir. Küçük kayıplar kuruluşlarda ki sızıntılar olarak da düşünülebilir. Küçük sızıntılar uzun vadede bir ERP projesine ödeyeceğiniz paradan çok daha fazlasının kaybına yol açabilir.
 
Bu sızıntılar nasıl oluşur? Süreçleri çevreleyen koşulların büyük çoğunluğu değişkenlik gösterir. Değişen koşullar doğrultusunda süreçlerin revize edilmesi gerekir. Bu nedenle sorgulanmayan süreçlerin barındırdığı yanlışlıklar gün geçtikçe artar. Yıllarca tekrarlayan süreçlerdeki yanlışlıklar alışkanlıklara dönüşür ve sonraki zamanlar da bu yanlışlıkların fark edilmesi güçleşir. Kurumların gelişimi insanların gelişimi ile benzerlik gösterir. Çocukluk döneminde daha esnek olan insan iskeleti zamanla güçlenerek çevre faktörleri doğrultusunda şekillenir. Kurum içindeki iş süreçleri de tekrarlandıkça kemikleşerek değişimlere karşı direnç kazanır. Alışkanlıklara dönüşen bu süreçlerdeki yanlışlıkların sorgulanması unutulur ve kurum içinde görünmezlik kazanırlar. Bu nedenle çok sayıda para, iş gücü ve zaman kayıplarının oluşma olasılığı yüksektir.
Kurum içindeki kayıpların tespiti için bütün süreçlerin belirli zaman aralıklarında ve güncel koşullarda yeniden sorgulanması ve değerlendirilmesi gerekir. Fakat işlevsel bir sorgulama yapabilmenin en önemli şartı elimizde doğru verilerin olmasıdır. Bu nokta da doğru verilere ulaşmak ve hangi sürecin hangi verilere göre sorgulanması gerekir in kararını verebilmek için zengin bir veri havuzuna ve raporlama olanağına sahip bir ERP projesine gereksinim duyulur.