Teknosol

22.05.2014 Asprova Seminerimiz

üretim planlama

Altıncısını düzenlediğimiz Asprova seminerimize çimento, otomotiv, tekstil sektöründen üretim planlama uzmanı, endüstri mühendisi ve kontrol uzmanı pozisyonundaki yöneticiler katıldılar.

Seminerde Çimentaş, Yünsa, Yazaki otomotiv ve Merkez Çelik firmalarının katılımcı olarak davet edildiği seminerde planlama konusundaki öne çıkan sorunlara Asprova çözümleri konu edildi.

 

Yapılan üretim planının parasal maliyeti nedir?

Plana karar verilirken üretim sahasının  sipariş termin başarısı, ortalama hazırlık  süresi, bekleme süresi gibi planlama ile ilgili sonuçların yanı sıra üretimin mali sonuçları da önem taşır. Bu nedenle planın parasal maliyeti ile ilgili sonuçlara odaklanan çözümler ilgi çekmektedir.

.Üretim Planlama Programı

Katılımcılar, üretim sahasının boş geçen kapasitesiyle ilgili "Maliyetimiz ne olacak?" senaryosunu izliyorlar. 

Boş geçen Kapasite Maliyeti

Örnek sunumda, üretim kapasitesinin  mevcut siparişlere ilaveten tedarik süreci uzun, termin süresi ileri vadeli siparişlerle doldurulması aktarılarak yönetime bir maliyet yaklaşımı sunulmaktadır. Aşağıdaki ekran görüntüsünde üretim hattındaki boş kapasitenin firmaya olan maliyeti yaklaşık 1.700.000 TL kadardır. 

üretim planlama çizelgeleme

Senaryo devam ettirildiğinde, firmanın ileri vadede üreteceği ürünler de planlamaya dahil edilerek firmanın üretim sahasındaki maliyetinin yaklaşiık 100.000 TL ye düşürüldüğü görülmektedir.

 

üretim planlama çizelgeleme

Sunumu Satış Yöneticimiz Filiz Kaşıkçı ve ERP / APS Danışmanımız  Esra Akduman aktardı.

ERP APS Danışman Yalın Üretim